biogram

Jola Michalak, Lublinianka, absolwentka malarstwa na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie (obecnie Instytut Sztuk Pięknych) – dyplom w pracowni Mieczysława Hermana w 1996r, absolwentka studiów podyplomowych Muzealnictwo i Ochrona Zabytków na KUL, członek ZPAP o/Lubelski, współpracuje z organizacją „Power of Art”. Artystka uprawia malarstwo, rysunek, ilustracje, fotografię artystyczną i reportażową. Stypendystka Marszałka Województwa Lubelskiego 2015r – Ilustracje do książki „Legendy Lublina” wydanej z okazji 700-lecia miasta. Autorka licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Poprzez sztukę próbuje przedstawić swoje emocje i interakcje ze światem zewnętrznym, często w aspekcie społecznym i ekologicznym tworząc w nurcie sztuki zaangażowanej. Malarską narrację buduje za pomocą symbolu, koloru oraz jego braku operując czernią i bielą. Prace artystki często nawiązują do formy plakatu.
Laureatka wielu konkursów plastycznych m.in. I miejsce – „Kobieta w kryzysie. Współczesne formy niewolnictwa”, Katowice (2010). Artystka Tygodnia w Wakacyjnym Maratonie Artystycznym Power of Art, Warszawa (2013). Wyróżnienie: I Przegląd Sztuki Współczesnej „Nowa Awangarda”, Katowice (2017).
Obecnie zaangażowana w ogólnopolski projekt „Wszechświat koloru” Power of Art, Evive L’Art i Fundacji na rzecz Kultury i integracji „POZYTYWY” .

Wybrane Nagrody i wyróżnienia: